COVID-19 School Closure Update
COVID-19 School Closure UpdateAll ECASD schools will be closed at the end of Monday, March 16.  Details have been sent to families through Skyward.  That message may be found at www.ecasd.us/COVID-19.


For more information about At-Home Learning and other resources, go here: https://www.ecasd.us/District/At-Home-Learning

  • (715) 852-5200

3rd Qt Coaching Staff

3rd Qt Sports
January 13 - March 12, 2020


Girls Basketball
Steph Fitzsimmons (7th)
Matt Mabis (7th)
James Litscher (8th)
Mike Pracher (8th)


Boys Swimming
Joyce Plummer
Greg Reinke

Wrestling
JCJ Hale


 
Staff members who are coaches can be contacted by either e-mail or telephone. During the school day, 7:30 AM - 2:55 PM, all directly dialed calls are routed to voicemail to keep classroom interruptions to a minimum.  If you call South's main phone number, 852-5200, press zero for the operator then request to be connected directly to the teacher's classroom. If the teacher has either team meeting time or Preparation time, our office staff can connect you to the teacher's classroom at that time

2019-2020 Quarter 3 Sports

7th Grade Girls Basketball

**Fill out alternate transportation form if NOT riding bus back from Menomonie or C.F. Middle School meets.
*Note: Early games start times are listed; Late games are approximate time and will start after the completion of the Early game.
South 1:  Mabis
South 2: Fitzsimmons
Date Team Location Time
Feb. 3 S1
S2
SMS
SMS
4:00 pm /Late
4:00 pm
Feb. 10 S1
S2
SMS
SMS
4:00 pm
4:00 pm/Late
Feb. 13 S1
S2
Northstar 4:00 pm
Feb. 25 S1
S2
Chippewa Falls
Chippewa Falls
4:15 pm/Late
4:15 pm
March 3 S1
S2
SMS 4:00 pm
March 5 S1
S2
Menomonie
Menomonie
4:00 pm
4:00 pm/Late
March 10 S1
S2
SMS
SMS
4:00 pm
4:00 pm/Late
March 12 S1
S2
DeLong
DeLong
4:00 pm/Late
4:00 pm
 


8th Grade Girls Basketball

**Fill out alternate transportation form if NOT riding bus back from Menomonie or C. F. Middle School meets.
*Note: Early games start times are listed; Late games are approximate time and will start after the completion of the Early game.
South 1: Litscher
South 2: Prasher
Date Team Location Time
Feb. 3 S1
S2
Menomonie 4:00 pm
Feb. 10 S1
S2
DeLong
DeLong
4:00 pm/Late
4:00 pm
Feb. 13 S1
S2
SMS 4:00 pm
Feb. 25 S1 SMS 4:00 pm
March 3 S1
S2
Northstar 4:00 pm
March 5 S1
S2
SMS 4:00 pm
March 10 S2 Chippewa 4:15 pm
March 12 S1
S2
SMS
SMS
4:00 pm
4:00 pm/Late
  

 

Boys Swim

**Fill out alternate transportation form if NOT riding bus back from Chippewa Falls meet
Date Location Time
Feb. 4 South 4:00 pm
Feb. 11 Northstar 4:00 pm
Feb. 25 Chippewa Falls Middle School 4:30 pm
March 3 DeLong 4:00 pm
March 10 Invitational @ North High School 4:15 pm
 

 

Wrestling

**Fill out alternate transportation form if NOT riding bus back from Chippewa Falls or Menomonie Middle School meets.
Date Location Time
Feb. 6 DeLong 4:00 pm
Feb. 11 SMS 4:00 pm
Feb. 17 Menomonie Middle School 4:00 pm
March 5 Chippewa Falls 4:30 pm
March 12 Invite at North High School 4:00 pm