• (715) 852-5200

quarter 1 sports

Qt 1 Sports
Some sports (volleyball) require early/late practices due to numbers of athletes and our facilities.  These practices will run from: 3:00-4:30 pm  (early 7th Grade) 4:00-5:30 pm (late 8th Grade)

Cross Country
Carmen Kopf
Seth Kreibich
Lana Leonard
Dylan Leonard
Steph Rowe 


7th Grade Football
Manuel Castenada
Zachary Fike
Will Jilek

8th Grade Football
Jarod Benrud
Sam Bloch
Ben Holmquist
Ezequiel Magallon

Equipment Manager
Greg Reinke

Boys Soccer
Brandon Fanning
Matthew Hanaman

Girls Tennis
Jeremy Nicolet
Mike Prasher

Volleyball
Anna Berg
Yvonne Gilbertson
Tara Myers
Jill Preston

Quarter 1 Sports 2021-2022

Cross Country

All meets start at 4:15 with the girls running first; boys will follow beginning around 4:30/4:45 pm
Date Location
9/28/2021 Northstar MS
10/5/2021 South MS
10/12/2021 Chippewa Falls (Irvine Park)
10/19/2021 DeLong MS
10/26/ 2021 Menomonie H.S.
 

Flag Football - Grade 7

S1 - Castaneda
S2 - Robarge
Date Team Location Time
9/21/2021 S1 v DeLong
S2 v Northstar
DeLong 4:00
9/28/2021 S1 v Northstar
S2 v DeLong
South 4:00
10/5/2021 S1 v DeLong
S2 v Northstar
Northstar 4:00
10/12/2021 S1 v Northstar
S2 v DeLong
DeLong 4:00
10/19/2021 S1 v DeLong
S2 v Northstar
South 4:00
10/28/2021 S1 v Northstar
S2 v DeLong
Northstar 4:00
 


Tackle Football - Grade 8

S1 - Holmquist/Block
S2  - Magallon/Benrud
Date Team Location Time
9/23/2021 Scrimmage South 4:00
9/30/2021 S1 Bye
S2 v DeLong

South

4:00
10/7/2021 S1 DeLong
S2 v DeLong
South
DeLong
4:00
4:00
10/12/2021 S1 v DeLong
S2 v Northstar
South
Northstar
4:00
4:00
10/21/2021 S1 v Northstar
S2 v DeLong
Northstar
South
4:00
4:00
10/28 S1 v DeLong
S2 Bye
South
 
4:00
 


Boys Soccer

S1- Hannaman/Fanning
Date Team Location Time
9/20/2021 S1 Menomonie 4:15
9/28/2021 S1 DeLong 4:00
10/12/2021 S1 South 4:00
10/19/2021 S1 South 4:00
10/26 S1 DeLong 4:00

 



Girls Tennis

All events begin at 4:00 pm
S1 - Nicolet
S2 - Prasher
Date Team Location
9/21/2021 S1 v Northstar
S2 v Menomonie
South
UW-Stout
9/23/2021 S1 v Regis
S2 v Altoona
Regis
South
9/28/2021 S1 v Menomonie
S2 v DeLong
UW-Stout
South
9/30/2021 S1 v Altoona
S2 v DeLong
South
DeLong
10/5/2021 S1 v Altoona
S2 v Menomonie
South
UW-Stout
10/7/2021 S1 v Menomonie
S2 v DeLong
UW Stout
South
10/12/2021 S1 v Altoona
S2 v Regis
South
Regis
10/19/2021 S1 v DeLong  South
10/21/2021 S2 v Northstar Northstar
10/25/2021 S1 v DeLong South
10/26/2021 S1 v S2 South
 

Volleyball - Grade 7

*Note: Early games start times are listed; Late games are approximate time and will start 10 minutes after the completion of the Early game.
S1- Gilbertson
S2- Brady
Date Team Location Time
9/23/2021 S1 
S2
Chippewa
 
4:30 & Late game
4:30
9/28/2021 S1
S2
South
 
4:00
4:00
9/30/2021 S1
S2
Northstar
 
4:00
4:00
10/7/2021 S1
S2
South
 
4:00
4:00 & Late game
10/18/2021 S1
S2
Menomonie
 
4:00 & Late game
4:00 & Late game
10/19/2021 S1
S2
South
 
4:00
4:00 & Late game
10/26/2021 S1
S2
South
 
4:00 & Late game
4:00 & Late game
10/28/2021 S1
S2
DeLong
 
4:00 & Late game
4:00
 

Volleyball - Grade 8

*Note: Early games start times are listed; Late games are approximate time and will start after the completion of the Early game.
S1 - Myers
S2 - Preston
Date Team Location Time
9/23/2021 S1
S2
South
 
4:00
4:00
9/28/2021 S1
S2
Northstar
 
4:00 & Late
4:00
9/30/2021 S1
S2
South
 
4:00
4:00 & Late
10/7/2021 S1
S2
DeLong
 
4:00
4:00 & Late
10/18/2021 S1
S2
South
 
4:00 & Late
4:00
10/19/2021 S1
S2
Chippewa
 
4:30
5:30
10/26/2021 S1
S2
Menomonie
 
4:00
4:00 & Late
10/28/2021 S1
S2
South
 
4:00 & Late
4:00